Se Sokolem do života
Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky
V projektu Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se děti učí vnímat pohyb jako přirozenou součást svého života, a to díky kladné motivaci. Při všech aktivitách je provází postavičky zvířátek. Cvičení rozvíjí pohybovou gramotnost a učí lásce nejen k pohybu.
Myšlenka na celoroční projekt probíhající v oddílech předškolních dětí vznikla v roce 2014. Projekt je inspirován především obsahem naší pravidelné činnosti v tělocvičných jednotách, jeho záměrem je prezentovat pohyb jako každodenní přirozenou potřebu dětí a zdravé řešení volnočasových aktivit. Projekt si klade za cíl vzbudit v dětech zájem o aktivní sportování, vede je k týmové spolupráci a přináší radost z plnění úkolů jak individuálních, tak skupinových.
V rámci projektu není naším záměrem, aby děti vzájemně soupeřili, nechceme vytvářet stresující situace pro méně zdatné děti. Naopak se zaměřujeme na respektování a rozvoj individuálních předpokladů, které jsou ve svém důsledku přínosem pro celou skupinu. Rádi bychom, aby plnění jednotlivých úkolů přinášelo dětem potěšení a radost z pohybu, naučilo je překonávat překážky a rozvíjelo jejich samostatnost při dalším zdokonalování pohybových dovedností.
Naším cílem je zapojení co nejvíce dětí do pohybových a rozumových aktivit a při plnění úkolů ukázat pohyb jako přirozenou součást života. Za významnou motivaci také považujeme podporu k pohybovým aktivitám ze strany rodičů.
Památný den sokolstva
Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1 500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.
Po celý den 8. října se v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel. Tradiční sokolská vzpomínková akce má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast. I my jsme se letos do této akce zapojili a společně jsme vyvěsili sokolskou vlajku u obecního úřadu a minutou ticha uctili památku sokolů, kteří tragicky zahynuli v koncentračních táborech. Večer jsme pak s dětmi pouštěli vlastnoručně vyrobené papírové lodičky po proudu řeky Bečvy.
Sokolský běh republiky
Sokolský běh republiky se koná od roku 2019 vždy 28. října. Jsme jeden z nejméně hrdých národů v EU a připadá nám, že zdrojů hrdosti dlouhodobě spíše ubývá… Proto chceme společně oslavit založení republiky 28. října pohybem, “vyběhnout do ulic” v barvách Sokola a České republiky a inspirovat ostatní k tomu, aby se nestyděli nebo nebáli projevit svou hrdost na zemi, kde žijí. Kdo jiný než my, sokolové, kteří hráli při vzniku samostatného Československa klíčovou roli, a jak jinak než pohybem! Přidat se může každý, kdo má tuto zemi rád jako my.
V roce 2019 se závod uskutečnil ve dvanácti místech po celé republice. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi – v USA uspořádal jeden běh Sokol Washington, druhý se uskutečnil v Portlandu. V roce 2020 se uskutečnil sokolský běh republiky i v Jablůnce. Přestože se startovalo a běželo individuálně, z důvodu mimořádných hygienických opatření a omezení, akce se vydařila a chtěli bychom sokolský běh republiky v příštích letech zařadit mezi tradiční sokolskou sportovní akci v Jablůnce.
Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova. Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi. Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.
Sokolská kapka krve
Co vzniklo původně jako nápad jednoho lékaře — sokola a několika jeho přátel, našlo velkou odezvu v celém sokolském hnutí. Laskavost je naší hodnotou, proto se snažíme pomáhat všude tam, kde je to potřeba. Dárcovství krve patří k těm nejcennějším způsobům pomoci – může zachránit život! S nápadem přišel lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice.
V roce 2020 (6. ročník) darovali sokolové přes 380 litrů krve při 849 odběrech! O rok později, během 7. ročníku, se do projektu zapojilo 380 sokolů a proběhlo 877 odběrů krve.
Každý rok se počty dárců zvyšují. Do projektu se může zapojit každý člen Sokola. Všechny zapojené jednoty obdrží na konci ročníku čestné uznání a pamětní odznaky pro své prvodárce.
T. J. Sokol Jablůnka-Pržno je součástí projektu, jeho členové darují krev v Hematologickém a transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice a v Krevním centru ve Valašském Meziříčí.
Cílem je pomoci omladit základnu dárců a rozšířit povědomí o nutnosti dárcovství krve nejen mezi sokolskou veřejností. Mysleme na to, že darovaná krev může zachránit lidský život. Dejme ostatním pocítit, že sokolové nejen cvičí, ale i pomáhají.