Založení Sokola
Okolnosti vzniku Sokola jsou spjaty s uvolněním poměrů v Rakousko-Uhersku. Byly zakládány různé kulturní vlastenecké spolky, ale nová doba si žádala i fyzickou zdatnost každého jedince, proto se tehdy velmi dařilo různým tělocvičným ústavům. Mezi ně patřil také český ústav Malypetrův, který později sehrál důležitou roli při založení Sokola. Jedním ze cvičenců a později cvičitelů totiž byl Miroslav Tyrš.
Ten oslovil české cvičence Schmidtova ústavu a získal je pro založení českého tělocvičného spolku. Spolu s Juliem Grégrem připravili znění stanov nově vzniklé Tělocvičné jednoty pražské a předložili je na c. k. místodržitelství v prosinci 1861.
Stanovy byly schváleny, a tak byla do Malypetrova ústavu v Panské ulici svolána na 16. února 1862, což je datum dnes považované za založení Sokola, ustavující valná hromada. Dostavilo se na ni 75 členů. Starostou byl zvolen Jindřich Fügner, místostarostou, později náčelníkem, Miroslav Tyrš.
Cvičení v Sokole bylo zahájeno již v březnu 1862. Od začátku vznikaly mezi dvěma skupinami vedoucích činovníků diskuze o programu nového spolku. Skupina kolem Tyrše a Fügnera prosazovala hlavně cvičební náplň, ostatní členové výboru v čele s Thurn-Taxisem propagovali spíše účast na různých veřejných slavnostech a společenských událostech.
Cvičební program byl již tehdy značně progresivní – kromě cvičení prostných, pořadových a cvičení na nářadí se cvičenci věnovali také disciplínám úpolovým (šerm, vzpírání, zápas, vrh břemenem aj.) a základům atletiky (běhy a skoky). V Sokole byl také bohatý společenský a kulturní život. Konaly se vzdělávací přednášky, hudební, divadelní a loutkové soubory, koncerty, plesy a zábavy.
Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo “Tužme se!”, Barák navrhl pozdrav “Nazdar!”, Fügner tykání a oslovování “Bratře”, Mánes namaloval první prapor a skicu prvních krojů.
z historie založení Sokola
Historie Sokola v Jablůnce
V Jablůnce byl Sokol založen a uveden v činnost roku 1991. Tehdejší jablůnečtí sokolové byli velmi činní a pořádali a účastnili se mnoha akcí. V létě to byly především cyklovýlety, pěší turistika, plavání s opékáním špekáčků a v zimním období lyžařské a běžkařské výlety. Také byli pravidelnými účastníky soutěží a přeborů všestrannosti, atletických závodů a zálesáckých závodů zdatnosti. Sestry Jiřina Martinková a Olga Tajzlerová byly také v roce 2007 oceněny hejtmanem Zlínského kraje za dobrovolnou a bezplatnou práci s dětmi pamětními medailemi.
V roce 2009 však byly sestry Jiřina Martinková a Olga Tajzlerová nuceny kvůli věku a ze zdravotních důvodů ukončit pravidelné cvičení. Paradoxně tehdy měly nejvíce cvičenců za několik předešlých let, ale nebyl nikdo, kdo by převzal sokolskou činnost. A Sokol začal upadat v zapomnění.
V následujících letech se Sokola ujaly sestry Silvie Procházková a Lucie Zapalačová. Založily a vedly spolu taneční kroužek pro děti a cvičení pro ženy.
V roce 2016 byla starostkou oficiálně zvolena sestra Silvie Procházková, náčelnicí Šárka Šrůmová, jednatelkou Lucie Zapalačová a pokladnicí Marcela Zavadilová. Sokol začal opět ožívat. Sestry postupně otevřely oddíl všestrannosti pro rodiče s dětmi, pro předškoláky a pro mladší žactvo. V současné době má Sokol 100 členů, z toho 70 dětí. Děti cvičí v pondělí, úterý a ve čtvrtek, ženy si mohou přijít zacvičit v úterý.
Jablůnecký sokol je v současnosti zapojen do několika projektů a akcí.